Atheneum Advisors și Domokos Partners au asistat compania DIAL în procesul de vânzare către ROCA Industry

București, 03.05.2022 Atheneum Advisors, companie românească de consultanță pentru  companii, alături de firma de avocatură Domokos Partners, au asistat societatea DIAL din  Hârșova în procesul de vânzare către ROCA Industry, tranzacție care s-a încheiat în data de  28.04.2022. Valoarea totală a achiziției se va ridica la suma maximă de 14 milioane de euro. 

Echipa Atheneum Advisors a fost coordonată de Bogdan A. Mugescu.  

„Ne bucurăm de încheierea cu succes a primei noastre tranzacții de M&A. Am reușit să parcurgem un întreg proces de analiză financiară, comercială și de evaluare, care s-a  desfășurat pe parcursul mai multor luni și am implicat toți membrii echipei noastre”, a declarat  Bogdan Mugescu, Managing Partner și Fondator al Atheneum Advisors. 

Asistența juridică privind întregul proces de negociere și implementare a tranzacției a fost  coordonată de Emeric Domokos. 

Piața de M&A a fost una extrem de dinamică în ultimii doi ani. A fost o plăcere să facem  echipă cu Atheneum Advisors și DIAL. Echipa noastră continuă procesul de dezvoltare și  consolidare a practicii de M&A. Proiectul derulat împreună cu echipa Atheneum Advisors și  DIAL s-a încheiat cu succes datorită profesionalismului tuturor persoanelor implicate, inclusiv  echipa ROCA Industry și consultanții acesteia,”a declarat Emeric Domokos, Managing  Partner al Domokos Partners. 

Compania DIAL a fost fondată în 1994 de Vasile Roșu și este specializată în fabricarea  produselor de sârmă (garduri, panouri bordurate zincate și vopsite), fiind unul dintre cei mai  importanți producători de profil la nivel național.  

Mă bucur că am avut ocazia să lucrez cu o echipă de profesioniști, dedicată, care a abordat  toate aspectele relevante ale unei tranzacții (juridice, de reglementare, financiare, fiscale).  Pentru noi a fost un proces cu totul nou, iar implicarea celor două echipe, de la identificarea  cumpărătorului și până la semnarea achiziției, a fost esențială. Vânzarea pachetului integral  către ROCA Industry reprezintă o nouă etapă pentru compania DIAL și continuarea planurilor  de dezvoltare accelerată”, a declarat Vasile Roșu.  

Atheneum Advisors și Domokos Partners pot prelua mandate de M&A (fuziuni și achiziții),  pentru companiile care doresc atragerea unui investitor minoritar sau exit total către un fond  de investiții sau investitor strategic. În acest proces, vor oferi servicii de suport, precum due dilligence financiar și juridic, evaluarea de piață, identificarea potențialilor cumpărători și  asistență completă până la finalizarea tranzacției. 

Domokos Partners este o societate de avocaturã full-service, care acoperă toate ariile de  drept și care își propune să ofere servicii juridice inovative, de o calitate superioară, îmbinând  know-how-ul local al partnerilor cu experiența internațională la care aceștia au fost expuși în  cei peste 10 ani de activitate profesională derulată în cadrul unei societăți internaționale de  top. 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *